O paliwie LPG

logo GLP

Czym jest LPG?

LPG –Liquified Petroleum Gas – to paliwo stanowiące mieszaninę propanu i butanu wytwarzane pod ciśnieniem. W procesie produkcji zmienia ono stan skupienia, przechodząc ze stanu gazowego w ciekły, dzięki czemu zmniejsza swoją objętość, ułatwiając transport i dystrybucję.

 

Gaz LPG pozyskiwany jest w 30% w procesie rafinacji ropy, w 70% zaś ze złóż gazu ziemnego i odwiertów ropy naftowej.

 

Pod względem ekonomicznym i ekologicznym LPG posiada przewagę nad benzyną i olejem napędowym, dlatego znajduje zastosowanie w przemyśle i motoryzacji.

dziewczynka trzyma liścia

Jak to działa?

Samochody wyposażone w instalację LPG to nie hybrydy, lecz pojazdy z dwoma układami zasilania paliwem, posiadające dwa niezależne zbiorniki (zbiornik LPG i benzyny), które mogą wykorzystywać którekolwiek z paliw do napędzania silnika.


Zbiornik na gaz LPG zwykle zajmuje miejsce koła zapasowego, dzięki czemu nie zmniejsza pojemności bagażnika.


Samochód uruchamia się automatycznie w trybie zasilania benzyną, ale w dowolnej chwili i po osiągnięciu przez silnik określonej temperatury kierowca może przy pomocy przełącznika zmienić zasilanie na gazowe.

clio

Konstrukcja

LPG jest mocniejszy o +7 kW, płynniejszy o 10 Nm większy i cichszy niż klasyczny silnik benzynowy.​


Silnik z fabryczną instalacje LPG w samochodach Renault ma 2 osobne obwody paliwowe montowane bezpośrednio w fabryce, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność.