nowe etykiety energetyczne dla opon

Od 1 maja 2021 roku rozporządzenie energetyczne dotyczące etykiet energetycznych wprowadza nowy wzór etykiety i rejestracji (EPREL) dla opon montowanych w nowych samochodach, jak i opon dostępnych w serwisie posprzedażnym.

rozporządzenie i rejestracja EPREL

Ambitne cele

Unia Europejska pracuje obecnie nad drastycznym zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, mając na celu neutralność węglową do 2050 r. Wymaga to zmniejszenia o 60% emisji gazów, związanych z transportem w stosunku do roku 1990.

 

Zmniejszenie emisji gazów w transporcie drogowym jest jednym z podstawowych sposobów na osiągnięcie tego celu. Statystyki pokazują, że stanowią one 22% całkowitej emisji w Europie. W takim kontekście, parametry opon mają znaczący wpływ na zużycie paliwa oraz na emisję CO2, wynoszący od 20% do 30%.

 

Nowa europejska norma dotycząca etykietowania ułatwia dostęp do informacji związanych z efektywnością energetyczną opon, które proponujemy dla nowych samochodów, jak i w ofercie posprzedażnej (sprzedaż akcesoriów i naprawy warsztatowe).

renault captur opona

Jasna klasyfikacja energetyczna

Opony o wysokich parametrach efektywności energetycznej zapewniają wiele korzyści: 

 

  • mniejsza emisja CO2, sprzyja ogólnej redukcji ryzyka ocieplania się klimatu.
  • większe bezpieczeństwo dzięki jasnej informacji na temat zachowania się opony na mokrej nawierzchni, zaśnieżonej lub oblodzonej.
  • mniejszy hałas toczenia, ponieważ na ogólną poprawę jakości środowiska ma również wpływ zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem.
  • konkretne oszczędności poprzez zmniejszenie zużycia paliwa.

nowa etykieta energetyczna

nowa etykieta energetyczna

Nowy wzór etykiety

Oto podstawowe nowości, które można znaleźć na etykietach energetycznych: 

 

  • nowa ocena efektywności: od teraz, poziom zużycia paliwa oraz przyczepność na mokrej nawierzchni będą wyrażone literami od A do E, a nie od A do G jak w przypadku starych etykiet.
  • piktogramy oznaczające dostosowanie opony do trudnych warunków pogodowych (śnieg, oblodzenie).
  • ocena (A-B-C) uzupełni poziom hałasu toczenia wyrażony w decybelach.
  • rozmiar opony będzie widoczny na etykiecie. Umieszczony zostanie również kod QR do zeskanowania za pomocą smartfona, aby zobaczyć pełną kartę charakterystyki na stronie Unii Europejskiej.

co się zmieni dla Ciebie

Etykieta energetyczna dla opon

Nowa informacja

W związku z nowym rozporządzeniem, niektóre elementy zostaną zmienione na naszej stronie internetowej, w naszych komunikatach i w sieci Renault.

 

Począwszy od 1 maja, nowe etykiety dla opon będą stopniowo rozpowszechniane we wszystkich naszych kanałach komunikacji cyfrowej (strony internetowe, katalogi itp.), w naszych kampaniach promocyjnych związanych bezpośrednio ze sprzedażą opon, oraz w punktach sprzedaży u naszych dealerów.

 

Nowe etykiety będą stopniowo wprowadzane do procedury zakupu online nowego samochodu (konfigurator lub sprawdzanie dostępności). Stare etykiety będą zastąpione etykietami w nowym formacie na różnych etapach procedury zakupu w dziale posprzedażnym i w naszych warsztatach naprawczych.

poznaj również...

renault etykieta energetyczna

Nowa etykieta energetyczna

zobacz etykiety energetyczne
renault rozporządzenie i rejestracja eprel

Rozporządzenie i rejestracja EPREL

wszystko na temat etykiet energetycznych

Wybrany pojazd będzie wyposażony w jeden z modeli opon wymienionych w niniejszej konfiguracji ceny lub wskazanych dla danego pojazdu i danych kół w Katalogu dostępnym na stronie www.renault.pl/regulacje-europejskie/etykiety-opon.html i u sprzedawców wraz z charakterystyką tychże opon. Ze względu na proces produkcji i dostaw, konkretny rodzaj opon zamontowanych w samochodzie (spośród tych o wymienionych charakterystykach) będzie określony dopiero bezpośrednio przed wydaniem samochodu klientowi.