Wszystko o akumulatorach samochodów Renault E-Tech 100% electric

E-Tech 100% electric - akumulator - Renault

akumulator litowo-jonowy

Akumulator litowo-jonowy stanowi dziś referencyjną technologię dla samochodów elektrycznych.

 

Renault zdecydował się wyposażyć w nią swoje pojazdy E-Tech 100% electric, ponieważ zapewnia ona najlepsze korzyści i kompromis techniczny dla klienta:

 • duży zasięg dzięki wysokiej gęstości energii;
 • duża ładowalność dzięki akceptowaniu wysokich mocy ładowania;
 • zachowanie wydajności niezależnie od temperatury i bez efektu pamięci;
 • trwałość i starzenie się akumulatora kontrolowane w czasie.

zrozumieć działanie akumulatora pojazdu Renault E-Tech 100% electric

budowa naszych akumulatorów

Akumulator trakcyjny to główny element pojazdu elektrycznego, dlatego został zaprojektowany i wyprodukowany z największą starannością. Naszym celem jest zmniejszenie jego wymiarów przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej wydajności.

Akumulator składa się z kilku elementów zapewniających jego działanie:

E-Tech 100% electric - akumulator - Renault
  • moduł

   Pakiet zawiera kilka połączonych ze sobą modułów, których liczba wpływa na rozmiar akumulatora, a tym samym na czas pracy.

  • ogniwo

   Ogniwo jest sercem baterii. Składające się z elektrod i elektrolitu, jest w stanie przekształcić energię uwalnianą podczas reakcji chemicznej w prąd zasilający pojazd. Wszystkie moduły zawierają kilkaset takich ogniw.

  • BMS

   Elektroniczny system zarządzania akumulatorem (lub Battery Management System) zapewnia dobre ogólne zachowanie, kontrolując kluczowe elementy (temperatura, napięcie itd.). Gwarantuje zatem prawidłowe funkcjonowanie i ochronę akumulatora.

  • elementy bezpieczeństwa

   Akumulator elektryczny Renault nie jest w stanie się sam zapalić pod wpływem powietrza dzięki specjalnie zaprojektowanej obudowie. W przypadku uszkodzenia lub wypadku fireman access i sd switch pozwolą strażakom na interwencję z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa.

  • pakiet akumulatora

   Zespół elementów akumulatora nazywany jest pakietem akumulatora. Składa się z konstrukcji zapewniającej sztywność w pojeździe oraz bezpieczeństwo elementów chemicznych i elektronicznych.

Należy pamiętać, że jedynie ogniwa i moduły są opracowywane wraz z naszymi partnerami. Pozostałe elementy akumulatora są produkowane przez Renault. Gwarancja jakości i spełnienia Twoich potrzeb.

JAK DZIAŁA AKUMULATOR ELEKTRYCZNY?

Akumulator litowo-jonowy jest komponentem, który zamienia energię chemiczną w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki reakcji chemicznej zachodzącej między 2 elektrodami w ogniwach, jednej dodatniej (katoda), drugiej ujemnej (anoda), zanurzonymi w elektrolicie.

Gdy akumulator zasila samochód, nagromadzone elektrony są uwalniane w postaci stałego strumienia energii, który przepływa przez sieć pojazdu, między anodą a katodą w celu zasilania silnika elektrycznego.

I odwrotnie, gdy akumulator odzyskuje energię przekazywaną przez ładowarkę lub hamowanie rekuperacyjne, elektrony wracają na swoje pierwotne miejsce.

E-Tech 100% electric - akumulator - Renault

wydajność akumulatora

E-Tech 100% electric - pojemność akumulatora - Renault

pojemność

Pojemność baterii wyrażana jest w kilowatogodzinach (kWh). Nie należy jej mylić z chwilową mocą silnika elektrycznego lub ładowania, wyrażoną w kilowatach (kW).

Można ją porównać z pojazdami spalinowymi: zbiornik paliwa, którego pojemność wyrażona jest w litrach (l) oraz moc silnika wyrażona w koniach mechanicznych (KM).

E-Tech 100% electric - zasięg - Renault

zasięg

Zależy głównie od pojemności akumulatora, im jest ona większa, tym więcej kilometrów może przejechać pojazd.

Jednak na zasięg pojazdu elektrycznego mają wpływ również inne czynniki: masa pojazdu, styl jazdy i warunki pogodowe.

Megane E-Tech 100% electric – Renault

przykład Renault Megane E-Tech 100% electric

Renault Megane E-Tech 100% electric: 60 kWh zmagazynowanych w akumulatorze o grubości 11 cm, zapewniając zasięg do 450 km WLTP na jednym ładowaniu.

Nasze pojazdy mają różny zasięg, poznaj naszą gamę Renault E-Tech 100% electric.

E-Tech 100% electric - zdolność ładowania - Renault

zdolność ładowania

Główną rolą akumulatora jest zapewnienie magazynowania energii i jej redystrybucji oraz zapewnienie zasięgu pojazdu elektrycznego. Przy jego projektowaniu bierzemy pod uwagę jego zdolność ładowania, czyli zdolność do szybkiego poboru dostarczonej mocy (kW) niezależnie od rodzaju ładowania.

E-Tech 100% electric - czas ładowania - Renault

czas ładowania

Akumulatory naszych pojazdów E-Tech zostały zaprojektowane tak, aby zagwarantować najlepszy kompromis między zmagazynowaną energią a czasem ładowania. Idealny do użycia na autostradzie lub do skutecznego odzyskiwania energii podczas ultraszybkiego ładowania.

Z Renault Megane E-Tech 100% electric, odzyskasz do 200 km zasięgu w 30 minut. Zapewnia dużą wszechstronność ładowania do 22 kW w sieci prądu zmiennego i do 130 kW w maksymalnym szczycie na stacji szybkiego ładowania w sieci prądu stałego.

E-Tech 100% electric - warunki zewnętrzne - Renault

warunki zewnętrzne

Warunki zewnętrzne również mają wpływ na akumulator. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie pojazdu, regulujemy temperatury pracy za pomocą naszego systemu chłodzenia, wbudowanego w akumulator. A dzięki naszemu systemowi pokładowemu openR link z Google Maps, gdy zbliżamy się do zaprogramowanej stacji ładowania, podgrzewamy akumulator, aby zoptymalizować moc ładowania*

*w zależności od modelu i wersji

E-Tech 100% electric - wiedza fachowa - Renault

wiedza fachowa i gwarancja jakości Renault

Renault zyskał ponad dziesięcioletnie doświadczenie od czasu sprzedaży pierwszego Renault Zoe. Dzięki temu posiadamy doskonałą wiedzę i kontrolę nad starzeniem się baterii. Nasze know-how i nasze zaangażowanie są gwarancją.

E-Tech 100% electric - gwarancja na akumulator - Renault

gwarancja na akumulator

Nasze samochody Renault E-Tech 100% electric wyposażone są w akumulatory, których gwarancja wynosi 8 lat lub 160 000 km (w zależności od tego, który termin upłynie wcześniej). Należy pamiętać, że jak każde urządzenie elektroniczne wyposażone w baterię, również akumulator ulega naturalnej degradacji. W naszych nowych modelach gwarantujemy utrzymanie co najmniej 70% początkowej pojemności akumulatora w okresie gwarancyjnym.

bezpieczeństwo akumulatorów

Dla Renault bezpieczeństwo jej pojazdów elektrycznych jest priorytetem. Renault jest jedynym producentem, który włączył do swoich zespołów strażaka i ściśle współpracuje z ekspertami z dziedziny bezpieczeństwa trzeciorzędnego, aby poprawić Twoje bezpieczeństwo, wprowadzając np. dwie ważne innowacje:

E-Tech 100% electric

Fireman Access

Fireman Access umożliwia strażakom bezpośredni dostęp do środka akumulatora, jeśli pożar tam dotrze, skracając czas interwencji do zaledwie 5 minut.

E-Tech 100% electric - SD switch - Renault

SD Switch

W przypadku interwencji strażaków (z wyjątkiem pożaru) akumulator może zostać natychmiast odłączony od sieci elektrycznej dzięki innowacji SD Switch, co ochroni ich przed ewentualnym porażeniem prądem.

drugie życie i recykling akumulatorów

Gdy akumulatory osiągną koniec swojego pierwszego okresu eksploatacji, tj. od 10 do 15 lat lub gdy ich pojemność ładowania spadnie poniżej 70%, można je wymienić.

Po tym czasie rozpoczyna się ich drugie życie i mogą być używane na przykład do magazynowania energii odnawialnej lub do innych, mniej obciążających, mobilnych zastosowań . Gdy drugie życie dobiegnie końca, można je poddać recyklingowi.

poznaj również