solarbay

dach panoramiczny solarbayRenault Scenic

Innowacyjny szklany dach panoramiczny solarbay zmienia przejrzystość na żądanie – całkowicie lub częściowo – po wciśnięciu przycisku albo wydaniu polecenia głosowego Google. To gwarancja komfortu termicznego i optymalnego oświetlenia w kabinie o każdej porze roku.

solarbay – Scenic E-Tech 100% electric

solarbay – łatwość użytkowania

4 konfiguracje przejrzystości

solarbay można aktywować głosowo za pomocą Asystenta Google lub naciskając przycisk przy lampce sufitowej. Cztery możliwe konfiguracje przejrzystości zapewniają komfort dostosowany do indywidualnych potrzeb. Poziom światła w kabinie zostaje zachowany bez względu na to, czy dach jest przyciemniony.

solarbay – Scenic E-Tech 100% electric
dach całkowicie nieprzejrzysty
solarbay – Scenic E-Tech 100% electric
dach nieprzejrzysty z tyłu
solarbay – Scenic E-Tech 100% electric
dach nieprzejrzysty z przodu
solarbay – Scenic E-Tech 100% electric
dach całkowicie przejrzysty

najnowocześniejsza technologia

technologia – solarbay – Renault Scenic E-Tech 100% electric

1m² skondensowanej technologii

Koncepcja solarbay powstała dzięki współpracy Renault i Saint-Gobain. Jest oparta na kompletnym systemie elektronicznym AmpliSky® opracowanym przez Saint-Gobain Sekurit, technologii wykorzystującej folię PDLC* między dwiema płytami szklanymi, w której dzięki napięciu elektrycznemu zmienia się orientacja ciekłych kryształów. Koncepcja pozwala również zyskać 30 mm wysokości pojazdu, co poprawia aerodynamikę Scenic E-Tech 100% electric, a tym samym zwiększa jego zasięg.

 

Renault to jedyna marka, która oferuje tego rodzaju „inteligentny” dach z działaniem wielokierunkowym oraz animacją rozchodzącej się fali przy otwieraniu i zamykaniu.


* ciekłe kryształy rozproszone w substancji polimerowej

możliwość recyklingu – solarbay – Renault Scenic E-Tech 100% electric

szklany dach, który można poddać recyklingowi i naprawiać

W momencie produkcji szklane tafle, z których składa się solarbay w Scenic E-Tech 100% electric, zawierają ~50% stłuczki, czyli drobnych odłamków szkła z recyklingu pochodzącego z różnych etapów produkcji szyb samochodowych w fabrykach Saint-Gobain Sekurit.

 

Dzięki dwóm mikroskopijnym warstwom na tych taflach solarbay zapewnia doskonałą ochronę termiczną podczas użytkowania. Jego ślad węglowy jest również niższy niż w przypadku klasycznych dachów.

 

Po zakończeniu użytkowania szklane tafle zostają poddane recyklingowi polegającemu na rozdrobnieniu i filtrowaniu, dzięki czemu można z nich wytworzyć nowe szyby samochodowe. Folie PDLC i PVB* nadają się do ponownego wykorzystania w innych celach. Oznacza to, że całkowity poziom masy solarbay zdatnej do recyklingu przekracza 90%.

 

W razie uszkodzenia szkło można naprawić równie łatwo jak w klasycznym dachu laminowanym, ponieważ każdą z części da się wymienić osobno.


*Poliwinylobutyral