Wśród fanów sportu ten odsetek rośnie do 72%! Najwięcej Polaków podziwia takich sportowców i postrzega ich jako przykład pokonywania własnych słabości.*

Maciej Lepiato – aktualny mistrz świata i paraolimpijski w skoku wzwyż oraz Anna Omielan – wielokrotna mistrzyni Polski osób niepełnosprawnych w pływaniu, oficjalnie ogłaszają plany związane z udziałem w paraolimpiadzie w 2016 roku. Systematyczność, dyscyplina, talent i motywacja to cechy niezbędne do tego, aby stawiać sobie ambitne cele. Tych dwoje sportowców zostało objętych programem stypendialnym Renault Handisport Team.

Sportowcy muszą pokonywać wiele przeszkód, a sportowcy niepełnosprawni mają ich jeszcze więcej. Nasz program stypendialny ma ułatwić im drogę do zdobywania kolejnych osiągnięć sportowych i mamy nadzieję, że w 2016 roku będziemy razem świętować sukcesy Macieja Lepiato i Anny Omielan na paraolimpiadzie – mówi Grzegorz Zalewski, Prezes Zarządu Renault Polska. Projekt Renault Handisport Team jest elementem realizacji misji społecznej odpowiedzialności koncernu. W Polsce stypendia do czasu igrzysk w Rio de Janeiro będzie otrzymywało dwóch sportowców: Maciej Lepiato i Anna Omielan. Program jest realizowany także we Francji, Hiszpanii, Irlandii oraz Brazylii. Polscy zawodnicy otrzymają do dyspozycji samochody Renault Captur. Do końca 2014 roku będą uczestniczyli w cyklu kilku spotkań z młodzieżą organizowanych w szkołach, w celu promocji idei integracji społecznej, różnorodności i wyrównywania szans.

* Badanie opinii i zainteresowania Polaków sportowcami niepełnosprawnymi, TNS Polska dla Renault Polska, kwiecień 2014, ogólnopolska reprezentatywna grupa Polaków w wieku 15+ (N=1000)

Paraolimpiada 2016

Maciej Lepiato podzielił przygotowania do paraolimpiady na 3 etapy: pierwszy to przygotowania do mistrzostw europy i próba pobicia na nich własnego rekordu świata, drugi to przygotowania do mistrzostw świata w Katarze w 2015 roku i uzyskanie tam minimum na igrzyska paraolimpijskie, natomiast trzeci to bezpośrednie przygotowania do paraolimpiady. 

Do paraolimpiady jeszcze daleko, ale uważam, że myślenie długofalowe, jasny plan oraz wysokie stawianie poprzeczki są potrzebne do robienia postępów w sporcie. Zawsze najważniejsze są najbliższe zawody, ale jedno drugiego nie wyklucza – podkreśla Maciej Lepiato.  Aktualnie zawodnik zajmuje miejsce w czołówce tabeli OPEN grupującej polskich skoczków wzwyż, bez względu na poziom sprawności. Wyniki, które osiąga ten sportowiec powodują, że może mieć on szansę nawet na zdobycie minimum na olimpiadę.

Anna Omielan każdy start od października tego roku będzie traktowała jako szansę na zdobycie minimów kwalifikacyjnych. Dążenie do udziału w paraolimpiadzie oznacza ciężką pracę nad poprawianiem rekordów życiowych, wzrostem siły, wytrzymałości i precyzji ruchów. Mam też świadomość, że minimum to pierwszy etap, bo tylko zawodnicy osiągający regularnie bardzo dobre wyniki mają realne szanse na udział w igrzyskach – mówi Anna Omielan.

Zdobycie tzw. minimum nie jest równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji paraolimpijskich. Jest tu szereg różnych zmiennych. Zawodnicy nie uzyskują imiennych kwalifikacji. Uzyskuje je kraj, a na podstawie dodatkowych kryteriów wybiera się zawodników, którzy je spełniają. Bezwzględnym warunkiem jest oczywiście minimum. Komitety narodowe mogą wprowadzać swoje wyższe minima w celu dokonania wyboru reprezentantów. Najczęściej sportowców ze spełnionymi minimami jest 2 razy więcej niż dostępnych miejsc. Praktyczne szanse na udział w paraolimpiadzie będą mieli przyszli medaliści mistrzostw świata i czasem mistrzostw europy oraz sportowcy zajmujący czołowe miejsca w rankingu światowym.

Polacy o niepełnosprawnych sportowcach

Ponad 20% Polaków deklaruje zainteresowanie sukcesami i karierą polskich zawodników niepełnosprawnych. Dla 19% respondentów z tej grupy powodem zainteresowania jest fakt, że są to świetni i utytułowani sportowcy, dla części osób (14%) jest to element ogólnego zainteresowania sportem. Aż 66% spośród zainteresowanych po prostu podziwia ich za determinację i przekraczanie własnych barier.

Jak często Polacy zauważają informacje  w mediach na temat niepełnosprawnych sportowców? Najwięcej (35%) zaledwie kilka razy w roku. Druga w kolejności grupa tj. 30% respondentów odpowiedziała, że na takie informacje trafia raz na kilka lat przy okazji olimpiady. Aż 22% nigdy nie zauważyło takich informacji w mediach. Właśnie brak informacji w mediach jest podawany jako jedna z głównych przyczyn braku zainteresowania niepełnosprawnymi sportowcami (po ogólnym braku zainteresowania sportem).

Polacy na pytania o odczucia związane z niepełnosprawnymi sportowcami najczęściej odpowiadali: dają przykład jak pokonywać własne słabości i bariery (37%), podziwiam ich (34%), mogą być wspaniałą inspiracją dla dzieci i młodzieży (18%), to tacy sami sportowcy jak pełnosprawni (15%).

Psychologia sportu mówi, że zwycięstwo nie jest najważniejsze, najważniejsza jest droga do sukcesu. Jeśli na to patrzymy z tej strony, to sportowcy niepełnosprawni mają tak długą i trudną drogę do realizacji sportowych marzeń, że powinni być przez kibiców wynagradzani dużo bardziej – komentuje badania Katarzyna Selwant, psycholog sportu.