historia Caudron-Renault

Caudron-Renault RafaleRenault Rafale

Caudron-Renault Rafale - nazwa, duch, historia

Rafale, nazwa, duch, historia

Legendarny samolot Caudron-Renault Rafale nosił w genach wszystko to, co czyni nasz nowy samochód tak wyjątkowym: technologię, śmiałość, zwinność, unikalny design. Renault Rafale to hołd dla umiejętności, innowacji i wizji całkowicie poświęconych wydajności, zrodzonych z naszego doświadczenia w dziedzinie lotnictwa.

1920

powietrze, tory, droga

Renault odegrał prawdziwie pionierską rolę w rozwoju silników dla samochodów, pociągów, a także samolotów.

1933

krok w stronę lotnictwa

Pasjonat lotnictwa i współzawodnictwa cywilnego, Louis Renault kupił firmę Caudron i stworzył firmę Caudron-Renault.

Caudron-Renault Rafale - historia
Caudron-Renault Rafale - historia
Caudron-Renault Rafale - projekt
Caudron-Renault Rafale - historia
Caudron-Renault Rafale - historia

historia pełna sukcesów

Ten pionierski duch, to upodobanie do przekraczania granic było już bardzo widoczne w latach trzydziestych XX wieku, kiedy „asami” lotnictwa były Hélène Boucher, Maryse Bastié, Madeleine Charnaux, Maryse Hilsz… 

Caudron-Renault Rafale - Hélène Boucher

Hélène Boucher

Wstęp

Wybitna lotniczka Hélène Boucher podpisała kontrakt z młodą firmą Caudron-Renault w czerwcu 1934 roku. 

Dokonała wielu imponujących wyczynów: rekord świata na 1000 km lekkim samolotem... międzynarodowy rekord prędkości na 100 km we wszystkich kategoriach; rekord na 1000 km ze średnią prędkością 409 km/h…

 

8 lipca 1934 r. zajęła drugie miejsce w 12-godzinnym wyścigu w Angers, lecąc samotnie Caudron-Rafale przez dwanaście godzin bez lądowania. Miesiąc później, za sterami jednopłatowca Caudron-Renault o mocy 140 KM, ustanowiła rekord świata kobiet z prędkością 445 km/h!

i wiele innych rekordów...

Maryse Hilsz

Będąc kobietą czynu z silną osobowością, Maryse Hilsz ustanowiła liczne rekordy prędkości i dystansu. 30 grudnia 1938 r. pobiła rekord odległości bez międzylądowania dla samolotu pierwszej kategorii, Caudron Simoun, przelatując 3 230 km z Istres do Port Etienne (Mauretania).

Madeleine Charnaux

Zatrudniona przez Caudron-Renault była pierwszą kobietą lotniczką, która uzyskała licencję pilotowania bez widoczności. Szybko pobiła wiele rekordów za sterami swojego Rafale: rekordy prędkości kobiet i ogólne na dystansie 1000 km, na dystansie 100 km z drugim pilotem, a następnie w pojedynkę itp. 

Maryse Bastié

Była pierwszą francuską lotniczką, która ustanowiła wiele kobiecych rekordów. Zaledwie miesiąc po zaginięciu Jeana Mermoza pokonała południowy Atlantyk z Dakaru do Natal w 12 godzin i 5 minut, samotnie na pokładzie Caudron Simoun z silnikiem o mocy 220 KM, ustanawiając światowy rekord prędkości kobiet na tej trasie.

Caudron-Renault Rafale - historia

odwaga, emocje, sukces

Podobnie jak F1® dzisiaj, lotnictwo sportowe w latach trzydziestych XX wieku było prawdziwym laboratorium badań i rozwoju najnowocześniejszych technologii. Wymagające standardy, innowacyjność i przekraczanie granic to wartości, które przetrwały próbę czasu; można je dziś znaleźć w naszych biurach, fabrykach i produktach. Renault Rafale jest tego błyszczącym przykładem.